Jak położyć opłatek na tort? Poznaj nasze porady!

Jak położyć opłatek na tort

Własnoręczne przygotowanie tortu to doskonały pomysł, wymaga jednak nie tylko czasu i cierpliwości, ale również umiejętności manualnych. Jadalny opłatek stanowi więc świetną dekorację domowego wypieku, jest ponadto atrakcyjną alternatywą dla cukrowych figurek. Sprawdź nasze cenne wskazówki, jak położyć opłatek na tort, aby nabrał wyjątkowego charakteru!

Opłatek na tort

Zanim przyjrzymy się, jak nałożyć opłatek na tort, warto sprawdzić, czym tak naprawdę jest taka dekoracja. Opłatek waflowy przygotowuje się ze skrobi ziemniaczanej – arkusz takiego „papieru" można włożyć do specjalnej drukarki i za pomocą jadalnych barwników nanieść na niego dowolny wzór. Opłatek odpowiednio położony na tort nie ma smaku, a jego faktura jest niewyczuwalna. W sklepach online czy stacjonarnych można znaleźć również opłatek cukrowy, który zawiera substancje słodzące i żelujące, dzięki czemu dekoracja zyskuje giętkość.

Przeczytaj także: Ile kosztuje tort komunijny?

Wzory na opłatki

Opłatek to świetna alternatywa dla figurek z masy cukrowej, ponieważ dekorowanie jest szybsze, a opłatek nie wpływa na smak ciasta. Największą zaletą opisywanego sposobu dekorowania ciast jest dowolność wydruku. Na opłatku waflowym drukuje się m.in.:

  • bohaterów ulubionych bajek czy gier dla dzieci,
  • logo firm,
  • grafiki,
  • zdjęcia.

Przedsiębiorstwa posiadające specjalne drukarki do dekoracji oferują przygotowanie opłatku według życzeń klienta, ale często również mają do wyboru gotowe produkty na różne okazje.

Dla torów kwadratowych wzory na papierze opłatkowym mogą zostać dostarczone w odpowiednim kształcie. Z powodzeniem można je również dociąć na wymiar biszkoptu. Później wystarczy odpowiednio ułożyć opłatek na torcie i cieszyć się wyjątkowym wyglądem słodkości

Jak położyć opłatek dekoracyjny na tort?

  1. Najpierw trzeba zmierzyć i odpowiednio dociąć opłatek na tort. Jak położyć go bez niszczenia masy i obrazka? Warto zrobić to, kiedy biszkopt jest jeszcze suchy oraz nie posiada kremu. Za pomocą ostrych nożyczek wystarczy nadać opłatkowi dowolny kształt o kilka milimetrów mniejszy niż biszkopt.
  2. Następnie trzeba wykończyć ciasto: przełożyć biszkopty masą i przykryć je warstwą kremu. Najlepiej na tort zastosować krem na bazie tłuszczu, np. ze śmietany – galaretkę warto ukryć pomiędzy warstwami wypieku, ponieważ położony na niej opłatek waflowy wchłonie zbyt dużo wody i się rozpuści.
  3. Wierzch tortu powinien być możliwie równy.
  4. Opłatek koniecznie trzeba kłaść powoli, od jednej strony tortu i delikatnie przycisnąć – wówczas pomiędzy dekoracją a kremem nie powstają bąbelki powietrza, które mogą wysuszać nadruk od spodu i nierównomiernie go zmiękczać.

Położony opłatek nie od razu wygląda tak, jak zaplanowano. Nasycenie kolorów wzrasta, kiedy dekoracja pobiera wilgoć z masy. Początkowo na wypieku mogą pojawić się zmarszczki, które powinny zniknąć po wyschnięciu obrazka. Jeśli nawet po wskazanym czasie wydruk nie posiada połysku, warto zastosować specjalny lakier nabłyszczający lub żel na bazie żelatyny ze sklepu z artykułami cukierniczymi.

Jak i kiedy położyć opłatek na tort z masy cukrowej?

Nakładanie jadalnego wydruku na tort pokryty masą cukrową, marcepanem lub czekoladą wygląda podobnie, jak w przypadku bitej śmietany. Najpierw trzeba dokładnie wymierzyć i dociąć opłatek. Po wykończeniu tortu warto zastosować specjalny żel do podklejenia opłatka, a po jego rozprowadzeniu powoli ułożyć dekorację na cieście, lekko dociskając. Rozpuszczony cukier w masie cukrowej także może stać się swego rodzaju klejem – wystarczy pędzelkiem lekko zwilżyć powierzchnię masy i położyć na niej opłatek waflowy.

Przeczytaj także: Tort z kwiatami - doskonałe rozwiązanie na każdą okazję!

Kiedy przykleić opłatek na tort?

Osoby dekorujące torty własnoręcznie często nie wiedzą, kiedy przykleić opłatek na tort. Zbyt wcześnie położony opłatek (zwłaszcza jeśli jest zbyt cienki) może się rozmazywać. Jeśli opłatek został położony zbyt późno, wpływa to nie tylko na jego wygląd, ale również strukturę ciasta, ponieważ obrazek może:

  • marszczyć się i zniekształcać,
  • odstawać od masy,
  • zblaknąć,
  • różnić się fakturą od wilgotnego, puszystego ciasta.

W internecie znajdują się różne porady dotyczące czasu, jaki wydruk musi spędzić na wypieku. Polecamy, aby opłatek położyć na ok. 1-2 godziny przed podaniem tortu. Po położeniu papier opłatkowy nasiąka wilgocią, dzięki czemu stapia się z masą na powierzchni tortu, a następnie powoli wysycha, ukazując intensywne barwy i idealną strukturę. Najlepiej, jeśli tort będzie podany przed upływem 4 godzin od nałożenia nadruku.

Na co uważać przed podaniem tortu z opłatkiem?

Przed zastosowaniem opłatka na amatorów sztuki cukierniczej czyha kilka niebezpieczeństw. Przede wszystkim należy wybrać sprawdzonego dostawcę opłatków, który starannie pakuje dekoracje i zabezpiecza je na czas przesyłki. Złamany opłatek utrudnia przyklejenie, może więc skutecznie pokrzyżować plany na wymarzony tort. Sklep powinien posiadać także certyfikaty dopuszczenia do obrotu opłatków i tuszy na terenie Unii Europejskiej – znacznie lepiej wybrać bezpieczeństwo niż tańsze, ale opcjonalnie szkodliwe rozwiązanie.

Po upieczeniu i złożeniu biszkoptów należy pamiętać, że papier opłatkowy musi być ułożony w odpowiednim miejscu – po kontakcie z wilgocią staje się miękki, zatem poprawienie jego pozycji wiąże się z uszkodzeniem ciasta. Udekorowany tort można przechowywać w lodówce bez przykrycia. Para wodna z wypieku zacznie się wówczas skraplać i rozmywać kolory opłatka.

Przeczytaj także: Jaki tort na wesele wybrać? Poznaj nasze propozycje!

Torty z opłatkiem na zamówienie – dostawa z lokalnej cukierni!

Chociaż zamówienie opłatka nie jest trudnym zadaniem, własnoręczne przygotowanie całego tortu okolicznościowego sprawia więcej trudności. Warto rozważyć zatem zamówienie ciasta ze strony E-tort! Współpracujemy z profesjonalnymi cukiernikami w całej Polsce, dlatego dostarczane przez nas torty są świeże i dokładnie zgodne z życzeniami klienta.

Kiedy zleceniodawca wypełni i prześle do nas formularz zamówienia, cukiernik stara się dekorować go tak, jak opisano w dokumencie – niezależnie, czy na wierzchu znajdują się figurki, opłatek czy inne elementy zdobnicze. Dowolny opłatek nakładamy na tort o wybranym smaku i wielkości tak, aby sprostał oczekiwaniom klienta. Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi realizacjami albo do stworzenia własnej kompozycji!

FAQ

1.  Jak położyć opłatek na tort z bitą śmietaną?

Opłatek o rozmiarze i kształcie dopasowanym do tortu trzeba nakładać powoli, od jednej strony, aby pod wydrukiem nie było pęcherzyków powietrza, a następnie lekko docisnąć.

2.  Jak nałożyć opłatek na tort z masy cukrowej?

Masę cukrową warto delikatnie nawilżyć pędzelkiem – cukier rozpuści się wraz z opłatkiem i zapobiegnie przesuwaniu nadruku. Jako jadalny klej można również wykorzystać specjalny żel neutralny na bazie żelatyny.

3.  Kiedy przykleić opłatek na tort?

Dla uzyskania najlepszych efektów, trzeba to zrobić 1-2 godziny przed podaniem tortu, ale nie wcześniej niż 4. Wówczas dekoracja ma szansę rozpuścić się i wyschnąć na powierzchni wypieku.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii