Jak przewieźć tort piętrowy?

Transport ciasta to nic trudnego – wystarczą odpowiednie opakowania i stabilna jazda. Problematyczną kwestią jest jednak przewożenie tortu piętrowego. Wysokość wypieku oraz jego ciężar sprawiają, że nietrudno o uszkodzenie, co może być opłakane w skutkach. Jak przewieźć tort w samochodzie, aby uniknąć jego zniszczenia? Podpowiadamy w poniższym tekście.

jak przewieźć tort piętrowy

Bezpieczne przewożenie ciast

Wbrew pozorom nie tylko amatorscy cukiernicy, którzy decydują się upiec ciasta dla najbliższych, mają kłopoty, jak przewieźć tort, nie uszkadzając go. Bardzo często ma to miejsce również wtedy, kiedy odbiera się wypiek z cukierni – zwykłe opakowania biodegradowalne nie zawsze nadają się do bezpiecznego transportu. Niektóre firmy, przewidując problemy klientów, do wnętrza pudełka wkładają specjalne podkłady wod0- i tłustoszczelne chroniące wypiek. Przy odbiorze ciasta warto więc poprosić cukiernika o solidne opakowanie.

Jak zapakować tort do transportu?

Bezpieczny transport tortu w ogromnej mierze zależy od pudełka, w jakim będzie przewożony. Jeśli wypiek nie jest zbyt duży, można zaopatrzyć się w specjalne pojemniki z tworzywa z kloszem oraz wytrzymałymi klipsami. Wiele cukierni zaleca jednak, aby sposób pakowania uzależnić od rodzaju i wielkości wypieku.

Na rynku znajdują się opakowania z grubego, powlekanego kartonu – to one cieszą się największym zainteresowaniem. Dno pudełka tego rodzaju jest dodatkowo wzmacniane, ale gramaturę, czyli grubość tektury trzeba uzależnić od ciężaru ciasta. Warto zwrócić również uwagę na wielkość tortu oraz opakowania. Zbyt duże pudełko sprawia, że tort się w nim przemieszcza, zaś zbyt małe – grozi zgnieceniem.

Przeczytaj także: Ile kosztuje tort na chrzciny?

Transport tortu piętrowego

Aby ciasto dotarło na imprezę w nienaruszonym stanie, trójwarstwowa tektura pudełka to połowa sukcesu – warto zainwestować także w solidne podparcie w formie podkładów pod wypieki. Podkład z grubej tektury pokrytej folią powinien mieć odpowiedni atest, aby nadawał się do przechowywania żywności i nie emitował zapachu.

Przewożenie tortu piętrowego to nie lada wyzwanie – jak dowieźć go na imprezę w idealnym stanie? Trzeba przemyśleć rozłożenie ciasta i zapakowanie pięter w osobne pudełka. Wówczas wystarczy zaopatrzyć się w grubsze, solidne słomki (wsporniki), a na miejscu za ich pomocą złożyć przywiezione części. Tak samo można postąpić w przypadku ciasta z cukierni. Przy składaniu zamówienia trzeba jednak zaznaczyć cukiernikowi, że tort będzie składany na miejscu przyjęcia.

Przewóz zmontowanych tortów piętrowych

Jeśli trzeba przewieźć tort piętrowy w całości, najpierw należy wymierzyć, czy pozwala na to wnętrze samochodu. Nawet siedzenia, które wyglądają na proste, prawdopodobnie takie nie są, dlatego na siedzeniu warto ułożyć antypoślizgową podstawę, jeżeli kierowca sam przewozi ciasto. Pod pudełko z tortem można więc podłożyć dużą deskę do krojenia czy chociażby wytrzymały styropian.

Nieruchome pudełko nie zawsze oznacza jednak, że w jego wnętrzu nic się nie przesuwa. Zazwyczaj aby ustabilizować tort piętrowy, trzeba przeprowadzić przez poszczególne piętra wsporniki z grubych plastikowych rurek. W tym przypadku oprócz takich podpórek należy wstawić w środek ciasta również kołek przez całą wysokość tortu – kołek utrzyma całą konstrukcję w miejscu. Świetnym rozwiązaniem jest także mata antypoślizgowa umieszczona na dnie pudełka z ciastem.

Przewożenie wypieków – wskazówki dla kierowców

Zniszczony tort wiąże się nie tylko z rozczarowaniem solenizanta czy pary młodej, ale również oznacza zmarnowane godziny (a nawet dni) pracy. Oto kilka wskazówek dla osób, które mają przewozić ciasto – dzięki nim unikną przykrych sytuacji.

  1. Solidne, wygodne zamknięcie pudełka nie oznacza, że tort można przewozić w bagażniku. O wiele lepiej jest wykorzystać tylne siedzenia i przypiąć pudełko pasami, albo poprosić pasażera o trzymanie opakowania na kolanach.
  2. Płynna jazda to podstawa – należy zminimalizować gwałtowne przyspieszanie i hamowanie.
  3. Warto unikać ostrych zakrętów, aby ciasto nie przemieszczało się w pudełku. Dłuższa trasa nie zawsze jest gorsza, zwłaszcza jeśli w aucie panuje chłód.

Przeczytaj także: Ile waży tort w zależności od jego rodzaju?

Jak przewieźć tort w upał?

Lato to sezon ślubny – wyższa temperatura sprzyja imprezom rozpoczynającym się wieczorem i trwającym przez całą noc. Niestety przewożenie tortu latem stanowi niemałe wyzwanie. Zawsze warto posiłkować się klimatyzacją w samochodzie – nawet jeśli słupki termometrów nie są zbyt wysokie, wnętrze auta bardzo szybko się nagrzewa.

Zanim jednak tort trafi do pudełka oraz lodówki turystycznej z wkładami chłodzącymi, trzeba porządnie go schłodzić. Cukiernie przykładają do tego ogromną wagę i przed odbiorem słodkości przechowuje się 1-8 godzin w chłodni. Dzięki temu o wiele lepiej znoszą transport. W samochodzie zadbaj o profesjonalną izolację paczkami z lodem wielokrotnego użytku (można do tego użyć też suchego lodu). Opakowanie na ciasto powinno być na tyle sztywne, aby utrzymać ciężar izolacji.

Każdy wypiek ma swoją tolerancję, jeśli chodzi o czas oraz temperaturę transportu. Ciasta z masami maślanymi powinny być solidnie schłodzone, podobnie jak deser z bitą śmietaną. Owoce, jogurt i serek mascarpone także są wrażliwe na upał, co trzeba mieć na uwadze.

Transport ciasta z dekoracjami

Nie można zapominać także o ozdobach. O ile upał nie szkodzi figurkom z masy cukrowej, dekoracje ze świeżymi kwiatami lub owocami mogą ulec zniszczeniu. Aby uniknąć takiego ryzyka, warto dodatkowo wzmocnić pudełko słomkami i wspornikami oraz zadbać o możliwie niską temperaturę. Po przewiezieniu wypieku natychmiast wstaw go do lodówki, gdzie nie przesiąknie zapachem wędlin, wędzonej ryby lub serów.

Przeczytaj także: Ile kalorii ma tort? Poznaj przybliżone wartości! 

Najbezpieczniejsza opcja – tort piętrowy z dostawą

Jeśli chcesz dostarczyć tort w konkretne miejsce, warto przemyśleć zlecenie przygotowania wypieku z dowozem profesjonalistom. Zamówienie tortu na naszej stronie internetowej to gwarancja przywozu ciasta na czas, a przede wszystkim – bezpieczeństwa. Jako profesjonaliści zadbamy o każdy aspekt transportu ciasta: zarówno o odpowiednie zabezpieczenie pudełka przed przesuwaniem, jak i dopasowaną temperaturę.

W E-tort współpracujemy z cukierniami na terenie całego kraju (także w mniejszych miastach), dlatego nigdy nie musisz zastanawiać się, jak przewieźć tort 100 km. Podróż tortu nie powinna trwać dłużej niż godzinę. Dostawa jest wliczona w cenę – sprawdź na górze strony, w jakich miejscowościach pracujemy!

FAQ

1. Jak przewozić torty piętrowe?

Najlepiej jest zapakować tort (a właściwie jego piętra) w osobne pudełka. Przewożenie piętrowego tortu wymaga zastosowania konstrukcji z kołka przechodzącego przez wszystkie warstwy ciasta, a także mniejszych wsporników ze słomek.

2. Jak przewieźć tort latem?

Najpierw trzeba schłodzić wypiek (1-8 godzin), później zadbać o jego opakowanie i możliwie niską temperaturę w aucie. Warto wykorzystać więc lodówki turystyczne albo paczki suchego lodu. Po podróży tort powinien jak najszybciej trafić do lodówki.

3. Gdzie zamówić transport ciasta okolicznościowego?

W E-tort mamy szeroką ofertę tortów na każdą okazję i gwarantujemy bezpieczną dostawę na terenie całej Polski. Zachęcamy do sprawdzenia listy miast, w których pracujemy.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii